Wiele osób boryka się z problemami zdrowotnymi wynikającymi z poważnych kontuzji, urazów oraz wieku, który z czasem sprawia że potrzebna jest interwencja specjalistów. W tym właśnie przypadku bardzo często pojawia się temat rehabilitacji. I choć korzystają z niej również osoby młode takie jak sportowcy to jednak docelową grupę stanowią osoby w podeszłym wieku. Jest ona świetnym rozwiązaniem oraz sposobem stosowanym od wielu lat na pacjentach aby przyspieszyć proces rekonwalescencji oraz pomóc w odzyskaniu optymalnej sprawności na czym z całą pewnością każdemu zależy. Niestety gdy przyglądniemy się tej sprawie bliżej nie wygląda ona tak dobrze jakby mogło się to wydawać. Wszystko dlatego, że w wielu przypadkach jest ona działaniem płatnym gdy chcemy załatwić sprawę szybko nie czekając na termin. W innym przypadku jest gdy chcemy umówić się na rehabilitację sponsorowaną przez NFZ. Takie rozwiązanie jest dużo lepsze i warto wiedzieć nieco więcej na ten temat.
Skuteczna rehabilitacja NFZ
Najczęściej zadawanym pytaniem dotyczącym rehabilitacji jest to, które pyta o czas jej trwania. W tym wypadku nie można odpowiedzieć w sposób prosty, ponieważ jest to uzależnione od kilku czynników. Krótko mówiąc rehabilitacja na NFZ, w warunkach domowych może być wykonywana maksymalnie przez 5 zabiegów dziennie i trwać nie więcej niż 80 dni w ciągu roku. W tym przypadku istnieje możliwość, dzięki której pacjent może ubiegać się o przedłużenie tego okresu za sprawą specjalnego wniosku do oddziału. Jednak oprócz tego są inne opcje realizowane przez nfz rehabilitacja, dokładniej mówiąc chodzi tutaj o warunki ambulatoryjne w których rehabilitacja trwa przez okres 10 dni nie przekraczając 5 zabiegów dziennie. W warunkach stacjonarnych trwa ona do 6 tygodni z taką samą liczbą dziennych zabiegów. Z kolei rehabilitacja nfz warszawa, w ośrodku lub oddziale dziennym może trwać w pierwszym przypadku maksymalnie jeden miesiąc, a w drugim do 3 miesięcy. Zatem wszystko uwarunkowane jest wieloma kwestiami, które ostatecznie decydują o czasie jaki będzie przypisany dla pacjenta. Z tego właśnie względu warto dokładnie dowiedzieć się na jakich zasadach zostanie to przeprowadzone.
Ile przyjdzie czekać na rehabilitację?
Oczywiste wydaje się, że w tym przypadku czas nie będzie działał na naszą korzyść, ponieważ oczekiwanie może trwać znacznie dłużej niż w przypadku rehabilitacji prowadzonej prywatnie. Nie zmienia to jednak faktu, że warto poczekać nieco dłużej gdy istnieje taka możliwość. Czas jaki przyjdzie odczekać wynosi około pół roku, co niekiedy może iść w dwie strony wydłużając bądź skracając ten czas. Jak wynika z najnowszych danych duża grupa osób w dalszym ciągu preferuje takie rozwiązanie, które nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Jeżeli więc istnieje tylko taka możliwość, a nagłość sytuacji nie zmusza do podjęcia natychmiastowych działań warto odczekać kilka miesięcy aby móc oszczędzić wiele pieniędzy. Tutaj należy również dodać, że w przypadku wizyt prywatnych koszty są ogromne i niekiedy nieosiągalne dla pacjentów.