W zależności od tego, jak poważny był uraz potrzebna będzie dłuższa lub krótsza rehabilitacja, aby powrócić do pełnej sprawności. W przypadku niektórych urazów bardzo pomocna może okazać się fizykoterapia.
Czym jest fizykoterapia
Polega ona na medycznym wykorzystaniu różnych zjawisk fizycznych do leczenia i rehabilitacji pacjentów. Jej głównym celem jest usprawnienie mięśni po różnego rodzaju urazach. Zjawiska fizyczne wykorzystywane w fizykoterapii to:
- magnetyzm,
- światło,
- ultradźwięki,
- prąd elektryczny,
- temperatura.
Czym różni się fizykoterapia od fizjoterapii
Wielu ludzi myli te dwie formy medycyny, chociaż brzmią podobnie, to stosują inne metody rehabilitacji u pacjentów.
Fizjoterapia opiera się na bodźcach ludzkiego ciała, w zakres jej działań wchodzi masaż leczniczy oraz terapia manualna. Ponadto wykorzystuje techniki leczenia takie jak: balneoterapia, klimatoterapia, kinezyterapia i hydroterapia. Natomiast fizykoterapia opiera leczenie wyłącznie na zjawiskach fizycznych i je stosuje w rehabilitacji. W leczeniu wykorzystywane są np.: krioterapia, laseroterapia, magnetoterapia, terapia ultradźwiękami.
Sprzęt do fizykoterapii, jak i fizjoterapii można zakupić np. w sklepie rehabilitacyjnym Warszawa
Znaczenie fizykoterapii w powrocie do pełnej sprawności po urazie
Fizykoterapia odgrywa istotną rolę w powrocie do pełnej sprawności po różnych urazach. Dzięki wykorzystaniu różnych technik techniki i metod terapeutycznych przywraca pacjenta do sprawności i redukuje ból.
Oto kilka kluczowych aspektów, które podkreślają znaczenie fizykoterapii w powrocie do pełnej sprawności:
- Redukcja bólu
- Przywracanie zakresu ruchu
- Wzmacnianie mięśni
- Stabilizacja mięśni
- Poprawa ogólnej koordynacji organizmu
- Edukacja i profilaktyka.
Rodzaje fizykoterapii
Łagodzi ból, przyspiesza gojenie się ran i tworzenie nowych tkanek oraz jest skuteczne w leczeniu urazów, bólu reumatoidalnego i nerwobólów.
Fizykoterapia z wykorzystaniem pola magnetycznego łagodzi ból, redukuje stany zapalne, pobudza układ odpornościowy i stymuluje procesy regeneracji tkanek.
Prąd elektryczny
Fizykoterapia z wykorzystaniem prądu elektrycznego łagodzi ból, redukuje stany zapalne, wspomaga leczenie zwyrodnieniowe i usprawnia mięśnie poprzez różne metody, takie jak galwanizacja, jonoferaza i elektrostymulacja mięśni.
Ultradźwięki
Ten rodzaj fizykoterapii działa głównie przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Stosowany w stanach zapalnych mięśni i stawów, a także do łagodzenia dolegliwości spowodowanych chorobami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi.
Krioterapia wykorzystuje niskie temperatury do łagodzenia bólu, redukcji stanów zapalnych i profilaktyki osteoporozy poprzez skurcz naczyń krwionośnych. Zabieg polega na schładzaniu chorego miejsca za pomocą ciekłego azotu lub ciekłego chlorku etylu.
Na takie zabiegi można udać się prywatnie lub w ramach rehabilitacji NFZ.
Korzyści fizykoterapii dla pacjentów po urazie
Fizykoterapia ma istotne znaczenie dla pacjentów po urazie, przyczyniając się do poprawy stanu ich zdrowia zarówno w sferze fizycznej, jak i mentalnej oraz powrotu do pełnej sprawności. Dzięki różnym technikom i metodom terapeutycznym fizykoterapia może łagodzić ból, przywracać zakres ruchu, wzmacniać mięśnie, poprawiać równowagę i koordynację oraz stymulować procesy regeneracyjne. Indywidualnie dostosowane plany terapeutyczne, które uwzględniają specyficzne potrzeby pacjenta, pomagają w osiągnięciu optymalnych rezultatów rehabilitacji. W rezultacie pacjenci po urazie mogą odzyskać całkowita sprawność i cieszyć się pełnia życia.
Można korzystać z różnych metod leczenia, aby dojść do pełnej sprawności, do wyrobienia prawidłowej postawy oraz do czynnego wzmacniania mięśni np. po urazie można użyć pajączka na plecy (sklep ortopedyczny Warszawa jest miejscem gdzie można go kupić) lub wykorzystać jedną z metod fizykoterapii lub fizjoterapii. Metoda jest drugorzędna najważniejszy jest powrót do pełnej sprawności.