Problemy związane z układem nerwowym czy napięciem mięśniowym występują u wielu małych dzieci. Mogą być związane z chorobą, zaburzeniami rozwojowymi czy przedwczesnym porodem. Kluczem do ich rozwiązania jest regularna obserwacja dziecka oraz szybka reakcja w przypadku zauważenia niepokojących objawów. W celu zapewnienia właściwego rozwoju dziecka wykorzystuje się najczęściej odpowiednią rehabilitację. Indywidualnie dobrana rehabilitacja Warszawa prowadzi do zdrowia, a poprzedza ją wnikliwa diagnostyka. Jedną z najpopularniejszych metod wykorzystywanych w przypadku uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego jest metoda Bobath, która wywodzi swoją nazwę od małżeństwa – Berty i Karela Bobathów.
Zastosowanie metody
Metoda Bobath jest przeznaczona dla dzieci, u których zdiagnozowano różnego rodzaju asymetrie ciała, wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, ogólne zaburzenia rozwoju psychoruchowego, wady genetyczne czy mózgowe porażenie dziecięce. Tego typu rehabilitację można wykorzystywać również w terapii wcześniaków. Metoda Bobathów przynosi najlepsze efekty, gdy zostanie rozpoczęta przed ukończeniem przez dziecko szóstego miesiąca życia, ale można ją wykorzystywać w każdym wieku. U starszych dzieci może być wprowadzona do nauki przyjmowania prawidłowej pozycji ciała gdyż w ten sposób przeciwdziała się zmianom wtórnym. Z kolei u osób dorosłych metodę tę stosuje się w celu odzyskania sprawności na przykład po przebytym udarze. Rehabilitacja nfz Warszawa umożliwia powrót do pełni zdrowia i samodzielności.
Założenia metody
W ujęciu kompleksowym terapia metodą Bobatha opiera się nie tylko na wykonywaniu określonych ćwiczeń dobieranych indywidualnie do każdego pacjenta, ale również terapii zajęciowej, terapii logopedycznej i pracy w domu.
Ćwiczenia fizjoterapeutyczne mają na celu przyjęcie prawidłowej postawy, mobilizację mięśni i stawów do pracy i wykonywania pełnych zakresów ruchowych oraz naukę umiejętności poruszania się przez dziecko. W ćwiczeniach terapeuta wykorzystuje odpowiednie techniki manipulacyjne i relaksacyjne, których zadaniem jest zniesienie spięcia mięśniowego, rozluźnienie, przyjęcie właściwego wzorca oraz położenia dziecka. Terapeuta może również wykorzystywać do tego zadania pomoce rehabilitacyjne takie jak piłki gimnastyczne, wałki, taśmy i inne.
Istotą terapii zajęciowej jest nauka samodzielnego wykonywania codziennych czynności oraz właściwego korzystania ze zmysłów. W działaniach tych często wykorzystuje się gry i zabawy dostosowane do wieku dziecka. Chociaż nauka samodzielności jest przeznaczona głównie dla starszych dzieci, to jednak również młodsze mogą zdobywać nowe umiejętności związane z właściwą koordynacją ruchową, świadomością położenia własnego ciała czy odpowiednim dotykiem (motoryka mała).
Terapia logopedyczna natomiast obejmuje nie tylko ćwiczenia dotyczące nauki właściwej mowy, ale skupia się także na całej jamie ustnej – poprawnym ułożeniu języka czy pracy żuchwy.
Terapia metodą NDT Bobath zakłada także utrwalanie osiągniętych już efektów przez pracę w domu – ćwiczenia mogą być wykonywane również podczas czynności takich jak mycie dziecka, karmienie czy ubieranie. W sesjach terapeutycznych często uczestniczą rodzice, którzy w domu mogą powtarzać pokazane wcześniej ćwiczenia, zwracając przy tym uwagę na przybieranie przez dziecko właściwej postawy.
Rehabilitacja dzieci i niemowląt to proces długotrwały oraz kilkuetapowy. Skupia się on nie tylko na regularnym wykonywaniu zaleconych ćwiczeń, ale też pełnej diagnostyce, obserwacji dziecka, uczeniu oraz utrzymywaniu właściwych wzorców ruchowych. W konsekwencji dziecko zyskuje większą świadomość własnego ciała, kontrolę nad nim i może zdrowo się rozwijać.